Sterowniki ROT1Prog przełączniki ANT3S Stacker oraz rotory firmy SPID Elektronik

Dzięki współpracy Stowarzyszenia Klub Krótkofalowców SP8PCF z firmą SPID Elektronik stacja contest-owa SP8R w Albigowej wykorzystuje rotory  BIG-RAK, przełączniki ANT3S oraz do obrotu anten sterowniki ROT1Prog współpracujące z obrotnicami typu RAK oraz ze wszystkimi obrotnicami posiadającymi wyjście impulsowe, które zamontowane są na Naszych masztach antenowych.

Sterownik ROT1Prog

Sterownik ROT1Prog mogą być również wykorzystywane przez krótkofalowców którzy sami zrobili swój ROTOR lub pracują na sprzęcie sprowadzonym z zagranicy (sterownik programowo można dopasować do dowolnej konstrukcji w której elementem wykonawczym jest IMPULSATOR lub KONTAKTRON.

   

Dane techniczne sterownika ROT1Prog:

Parametr Wartość
Zasilanie: 12V – 18V DC/0.5A – 1.5A wymagany zewnętrzny zasilacz
Sygnał wejściowy: w wersji impulsowej – impulsy
Zapas: elektroniczny -180 +180 stopni
Wymiary: 120 x 35 x 220 mm
Wyjście: Złącze USB dla podłączenia do komputera (Opcionalnue COM 9 – RS 232)

Przełącznik ANT3S

Przełącznik ANT3S jest urządzeniem spełniającym dwie funkcje. Może być prostym przełącznikiem do trzech anten lub może być urządzeniem do stackowania dwóch bądź trzech anten. Jest wykonany ze stali nierdzewnej, druk pokryty jest lakierem wodoodpornym. Urządzenie może pracować na zewnątrz. Do obsługi wykorzystywany jest sterownik PANT3SM, jest to sterownik do przełączania manualnego.


 
 

Rotor BIG-RAK

Rotor BIG-RAK współpracuje ze sterownikiem Rot1Prog. Ma zastosowanie do obrotu konstrukcji lekkich, np. Yagi, jak i do ciężkich anten krótkofalowych. Oparty jest na przekładni ślimakowej, ze ślimakiem i ślimacznicą wykonanymi ze stali (jak na zdjęciu). Cechy te gwarantują długotrwałą pracę i wytrzymałość urządzenia. Jego zaletą jest również możliwość regulacji docisku ślimaka i ślimacznicy, kasująca luzy w mechanizmie napędowym, co może być konieczne w przypadku zużycia elementów po długotrwałym okresie eksploatacji. Powierzchnia urządzenia pokryta jest lakierem proszkowym, skutecznie zabezpieczającym przed korozją. Zakres obrotu zabezpieczony jest wyłącznikami krańcowymi.

Dane techniczne rotora BIG-RAK:

Parametr Wartość
Moment obrotowy: 8000
Moment obrotowy – 24V: 8000
Moment hamujący: 24000
Obciążenie pionowe: >700lbs
Rodzaj przekładni: Podwójny ślimak
Obudowa: Stal malowana – proszkowa
Przekładnia: Stal malowana – proszkowa
Podstawa: Stal malowana – proszkowa
Całkowita przekładnia: 6120 / 1
Typ enkodera: Magnetyczny 6 impulsowy
Dokładność obrotu: 0.5° / 0.5°
Zakres pracy: 360° +/- 180°
Czas obrotu o 360°: 240 sek.
Czas obrotu o 360° – 24V: 145 sek.
Napięcie zasilania silnika: 12 Vdc
Temperatura pracy: -20° / +50°
Ciężar rotora: 15 Kg